Strony podszywające się pod PayU stanowią coraz większe zagrożenie
Strony phishing to wciąż bardzo popularny sposób stosowany przez cyberprzestępców na wyłudzanie poufnych danych. Skala tych ataków jest bardzo duża i wciąż rośnie. Możecie się o tym przekonać czytając nasze opracowanie dotyczące atatków phishing z wykorzystaniem fałszywych stron szybkich płatności w 2018 roku.
PRZECZYTAJ PODSUMOWANIE ATAKÓW PHISHING W 2018 ROKU
W 2018 roku cyberprzestępcy tworzyli bardzo dużo fałszywych stron podszywających się pod Dotpay. Obecnie, coraz więcej jest fałszywych stron podszywających się pod PayU. W ostatnim czasie zaobserwowaliśmy nowy schemat ataków, w którym wykorzystywane są takie strony. Zagrożenie jest duże, bo są one niemal identyczne jak oryginalna strona PayU.
Zagrożeni jesteście cały czas. Linki do fałszywych stron są przesyłane na portalach społecznościowych, ogłoszeniowych oraz w wiadomościach SMS. Najczęściej zawierają one informacje, że należy dopłacić niewielką kwotę do zamówienia, ogłoszenia, czy przesyłki. Jeśli już klikniecie w taki link, to zostaniecie przekierowani do fałszywej strony PayU. Podobnie jak na oryginalnej stronie, w pierwszym etapie zostanie wyświetlona główna strona, gdzie należy wybrać sposób zapłaty: przelew bankowy, kartę płatniczą lub cyfrowe portfele.
Jeśli wybierzecie opcję przelewu bankowego to zostaniecie przekierowani do strony, gdzie należy wybrać swoją bankowość. Po wybraniu bankowości następuje przekierowanie do fałszywej strony banku.
Poniżej możecie zobaczyć, jak wygląda oryginalna strona PayU. Różnice między oryginalną stroną PayU, a stroną phishing są niewielkie.
Pamiętajcie, że wszystkie podejrzane linki, jakie dostaniecie na maila, w wiadomości na portalu społecznościowym, czy SMSie możecie przesłać do nas za pośrednictwem strony ZGŁOŚINCYDENT. Każde zgłoszenie jest przez nas weryfikowane, a strony phishing są niezwłocznie przez nas blokowane.
Najskuteczniejszym sposobem ochrony przed stronami phishing jest BROWSERWALL. Jeśli dodacie to rozszerzenie do swojej przeglądarki, bez obaw będziecie mogli korzystać z internetu. Wszystkie złośliwe strony, przez które możecie stracić pieniądze będą blokowane. Największą zaletą tego rozwiązania jest to, że BrowserWall pomoże wam ocenić, czy strona którą chcecie odwiedzić jest fałszywa czy nie. Jeśli strona nie stanowi zagrożenia - wejdziecie na nią bez problemu. Jeśli natomiast jakaś strona jest podejrzana, wyświetli się Wam stosowna informacja, jak na screenie poniżej.
Ochrona BrowserWall jest całkowicie darmowa i nie wyświetlają się żadne reklamy.
Poniżej przygotowaliśmy zrzuty ekranu stron phishing, podszywających się pod różne bankowości. Zobacz, jak wyglądają fałszywe strony. W większości przypadków są niemal identyczne jak oryginalne strony banków. Jeśli nie zwrócisz uwagi na adres strony www, który jest zupełnie inny od oryginalnego, możesz w żaden sposób nie zorientować się, że coś jest nie tak.
Zobacz, jak wygląda fałszywa strona Twojej bankowości oraz czy różni się czymś od oryginalnej? Zastanów się, czy umiałbyś rozpoznać stronę phishing podszywającą się pod Twoją bankowość.