Fałszywe wiadomości SMS od OTOMOTO

Przestępcy podszywają się pod serwis ogłoszeń motoryzacyjnych OtoMoto i pod pretekstem uregulowania zaległości kierują ofiary do fałszywej strony płatności Dotpay.

Fałszywe wiadomości SMS od OTOMOTO
Przestępcy podszywają się pod serwis ogłoszeń motoryzacyjnych OTOMOTO i pod pretekstem uregulowania zaległości kierują ofiary do fałszywej strony płatności Dotpay.

Przestępcy nie próżnują i co chwilę zmieniają docelową grupę, którą próbują okraść na ciągle popularny sposób z fałszywą bramką Dotpay. W ostatnich dniach podszywali się pod PZU, o czym możecie przeczytać TUTAJ. Tym razem wykorzystują markę OTOMOTO.

Użytkownicy serwisu z ogłoszeniami motoryzacyjnymi mogą otrzymać wiadomość SMS o rzekomym zawieszeniu konta. Jako powód tego stanu wskazany jest zadłużony rachunek na 2,02 PLN. Spłata należności spowoduje, że ogłoszenia znowu będą widoczne w serwisie.

Dziękujemy za wszystkie zgłoszenia dotyczące tego oszustwa przesłane za pomocą strony ZGŁOŚINCYDENT. Pamiętaj, jeśli otrzymasz podejrzaną wiadomość, poinformuj nas o tym, aby uchronić innych użytkowników.

SMS-2

Jeśli odbiorca wiadomości w porę nie dostrzeże próby oszustwa i kliknie w podany w wiadomości link zostanie przekierowany do fałszywej strony OTOMOTO. Warto zwrócić uwagę, że domena otomoto.group może być tutaj myląca i wydawać się może, że faktycznie należy ona do OTOMOTO.

otomoto

Na fałszywej stronie OTOMOTO widnieje informacja o zadłużeniu rachunku. Przestępcy wykorzystali logotypy oraz wygląd imitujący oryginalną stronę. Jako metoda uregulowania należności do wyboru jest jedynie płatność internetowa Dotpay. Po kliknięciu przycisku Zapłać następuje przekierowanie do fałszywej strony płatności Dotpay.

dotpay

Po wybraniu bankowości na stronie phishing następuje przekierowanie do docelowej strony podszywającej się pod daną bankowość internetową. Gdy ofiara postanowi wprowadzić tam swoje dane uwierzytelniające to przestępcy będą w stanie uzyskać dostęp do jej konta bankowego, a następnie wykraść zgromadzone tam środki pieniężne.

bank

Podsumowanie

Pamiętaj, aby dane logowania do bankowości wprowadzać tylko na stronie swojego banku. Zawsze sprawdzaj, czy adres strony jest poprawny oraz czy obok kłódki znajduje się napis z nazwą organizacji (certyfikat SSL EV). Aby ochronić się przed tego typu oszustwami koniecznie dodaj BROWSERWALL do swojej przeglądarki.

Zgłoś Incydent

Za pośrednictwem tego formularza, możesz zgłosić adres strony internetowej lub treść otrzymanej wiadomości. Przesyłając do nas zgłoszenie możesz przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa w internecie. Eksperci zweryfikują Twoje zgłoszenie i pomogą w rozwiązaniu problemu.