Rewolucja AI: Jak sztuczna inteligencja zmienia nasz świat?

Sztuczna inteligencja obecnie odgrywa bardzo dużą rolę w codziennym życiu, pracy czy nauce. Wspiera w rozwiązywaniu trudności oraz ułatwia wiele procesów, przyczyniając się do osiągnięcia założonych celów. Jest wykorzystywana w niemal każdej dziedzinie, w tym również w cyberbezpieczeństwie.

Rewolucja AI: Jak sztuczna inteligencja zmienia nasz świat?
Photo by Steve Johnson / Unsplash

Sztuczna inteligencja - Co warto o niej wiedzieć?

Sztuczna inteligencja, często określana skrótem AI (z ang. Artificial Intelligence), to technologia umożliwiająca komputerom przejmowanie zadań, które dotychczas były wykonywane przez człowieka. AI działa dzięki zaprogramowaniu w taki sposób, aby uczyć się z dostępnych danych. Innymi słowy, polega to na nauczeniu komputera myślenia w sposób podobny do ludzkiego, ale proces ten odbywa się za pomocą algorytmów i programów. Głównymi założeniami powstania AI były automatyzacja zadań oraz symulacja ludzkiej inteligencji.

Omawiając temat AI nieodzowne jest zrozumienie pojęć - uczenie maszynowe (z ang. machine learning) i głębokie uczenie (z ang. deep learning). Są one jednymi z najważniejszych obszarów. Uczenie maszynowe polega na tworzeniu systemów komputerowych, które uczą się znajdować wzorce i wykonywać zadania na podstawie dostępnych danych.
Natomiast, głębokie uczenie to zaawansowany proces, wykorzystujący wielowarstwowe sieci neuronowe do analizy i rozpoznawania skomplikowanych wzorców w danych. Te dwa obszary stanowią fundament sztucznej inteligencji i mają istotny wpływ na jej funkcjonowanie i możliwości interakcji.

BANNER_ACADEMY.png

Jak AI zmienia nasze życie?

Sztuczna inteligencja jest niewątpliwie formą postępu, którą warto rozwijać i zgłębiać. Poniżej przedstawiamy kilka zastosowań AI, z których możesz nie zdawać sobie sprawy:

  • Asystenci głosowi, np. Siri, czy Google Assistant.

  • Analizowanie naszych preferencji zakupowych online, oglądanych treści czy słuchanej muzyki. Pozwala to serwisom internetowym, takim jak m.in. Netflix, Spotify, Amazon, czy innym podobnym sugerować nam produkty i treści, które mogą nas zainteresować.

  • Urządzenia smartwatch, które monitorują naszą aktywność czy zdrowie.

  • W inteligentnych budynkach, termostaty z funkcjami inteligentnymi są w stanie uczyć się naszych zwyczajów, co pozwala na optymalne wykorzystanie energii i oszczędności.

  • Inteligentne miasta, technologia oparta na sztucznej inteligencji pełni rolę w kontrolowaniu ruchu drogowego, co prowadzi do lepszej płynności komunikacji i optymalizacji przepływu pojazdów.

  • Systemy oparte na sztucznej inteligencji mają potencjał do identyfikowania oraz przeciwdziałania cyberatakom oraz innym zagrożeniom cybernetycznym poprzez ciągłe analizowanie danych, rozpoznawanie wzorców oraz monitorowanie działań hakerów.

To tylko kilka przykładów, jak AI wspiera naszą codzienność. Uosobienie sztucznej inteligencji możemy zaobserwować rozmawiając z robotem humanoidalnym, o nazwie Ameca i Kopernik w Warszawskim Centrum Nauki Kopernik.

Czlowiek korzysta z uczenia maszynowego AI

Jak sztuczna inteligencja wpływa na cyberbezpieczeństwo?

Obecnie sztuczna inteligencja traktowana jest jako skuteczne narzędzie służące zapewnieniu cyberbezpieczeństwa, poprzez:

Analizę danych. W środowiskach, które gromadzą znaczne ilości danych związanych z działalnością sieciową i systemową. Sztuczna inteligencja potrafi analizować te zbiory w czasie rzeczywistym, wykrywając subtelne wzorce, co pomaga identyfikować potencjalne zagrożenia, np. anomalie w logach systemowych, czy podejrzane transakcje finansowe.

Odsiewanie niechcianych wiadomości i phishingu. Algorytmy uczenia maszynowego skutecznie filtrują niechciane wiadomości e-mail, w tym spam i phishing. Sztuczna inteligencja analizuje treści wiadomości, załączniki, adresy nadawców oraz pozostałe czynniki, wpływające na bezpieczeństwo użytkownika.

Wsparcie w koordynacji reakcji na incydenty. Systemy sztucznej inteligencji są pomocne dla zespołów reagowania na incydenty (SIRT/CSIRT itd.) poprzez monitorowanie sieci, automatyczną analizę zgłoszeń, ich priorytetyzację oraz sugestie dotyczące odpowiednich działań naprawczych.

Wykrywanie nowych zagrożeń. Sztuczna inteligencja wspiera proces stałego doskonalenia metod obronnych poprzez adaptacyjne uczenie się na aktualnych zagrożeniach i dostosowywanie strategii ochronnych. W efekcie, organizacje mogą skuteczniej zabezpieczać swoje systemy przed atakami cybernetycznymi, minimalizując ryzyko naruszeń bezpieczeństwa danych.

Należy jednak zauważyć, że wpływ AI na bezpieczeństwo biznesu nie jest jednostronny. Chociaż technologia ta przynosi liczne korzyści, jak skuteczniejsze wykrywanie i neutralizowanie zagrożeń, to generuje także nowe wyzwania i potencjalne ryzyka. Przykładem są nowe, trudniejsze do zidentyfikowania ataki z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Ataki wykorzystujące AI mogą być bardziej wyrafinowane i trudniejsze do zidentyfikowania, co stwarza potrzebę ciągłego rozwoju i dostosowania strategii bezpieczeństwa.

BANNER_SIRT.png

Sztuczna inteligencja: zagrożenia i szanse.

Przestępcy wykorzystują AI do identyfikacji celów, tworzenia ukierunkowanych ataków phishingowych oraz automatyzacji procesów. Przykładem, jak hakerzy stosują sztuczną inteligencję jest generowanie wiadomości spam, które są rozsyłane na masową skalę. AI jest wykorzystywana również w oszustwach głosowych np. wygenerowanie lub podrobienie głosu, a także do wykrywania i analizy luk w zabezpieczeniach. Jednym z popularnych sposobów użycia AI przez hakerów są tzw. deepfake, o których szerzej pisaliśmy tutaj:
Hakerzy atakują wykorzystując deepfake z wizerunkiem Premiera RP, Prezydenta RP oraz TVN.

Omawiając temat AI nie można zapomnieć o szansach jakie nam daje. Przykładem kreatywnego zastosowania sztucznej inteligencji jest możliwość generowania obrazów, grafik czy ilustracji. Pierwszym przykładem zastosowania sztucznej inteligencji jest generowanie obrazów, które nie zostały stworzone przez człowieka. Proces tworzenia obrazów jest szybki, realizowany w oparciu o słowa kluczowe, np. "wiewiórka w kapturze z laptopem". Na rynku dostępnych jest już kilkanaście narzędzi umożliwiających tworzenie obrazów. Niemniej jednak, pomimo dynamicznego rozwoju tej technologii nie jest doskonała. Częstymi błędami są na przykład nietypowe ułożenia palców, co jest łatwo zauważalne. Poniżej przedstawiono jeden z przykładowych rysunków wygenerowanych przez AI.

Wiewiorka_AI

Korzystanie z ChatGPT może znacząco usprawnić pracę, gdyż umożliwia szybkie uzyskanie odpowiedzi na pytania. Pomaga w rozwiązywaniu problemów oraz dostarcza inspiracji i kreatywnych pomysłów. Dzięki niemu można również szybko uzyskać informacje na temat różnych zagadnień lub uzyskać pomoc w analizie danych. W rezultacie ChatGPT może przyspieszyć procesy decyzyjne, zwiększyć produktywność oraz ułatwić komunikację w zespole. Na przykładowo zadane pytanie ChatGPT 3.5 odpowiedział w ten sposób:

chatgpt Przykładowa odpowiedz

Podsumowanie

Sztuczna inteligencja niezwykle wpływa na nasze życie, usprawniając je na wielu płaszczyznach. Jest kluczowym elementem współczesnej rzeczywistości, który odgrywa istotną rolę w różnych obszarach, łącznie z cyberbezpieczeństwem. Pomaga w rozwiązywaniu problemów, monitorowaniu zdrowia i analizie danych. Mimo że niesie nowe wyzwania, otwiera również drzwi do innowacji i rozwoju. Wykorzystywana do automatyzacji procesów i uczenia się z danych, umożliwia komputerom podejmowanie decyzji. Oprócz tego, stwarza także możliwości, takie jak kreatywne generowanie obrazów. W rezultacie, sztuczna inteligencja kształtuje naszą rzeczywistość i sposób pracy, wymagając równocześnie ostrożności.

Zgłoś Incydent

Za pośrednictwem tego formularza, możesz zgłosić adres strony internetowej lub treść otrzymanej wiadomości. Przesyłając do nas zgłoszenie możesz przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa w internecie. Eksperci zweryfikują Twoje zgłoszenie i pomogą w rozwiązaniu problemu.