Kupujesz online? Upewnij się, że płacisz w prawdziwym sklepie.
W obecnych czasach bardzo popularne jest robienie zakupów w internecie, przez co coraz częściej jesteśmy narażeni na działania oszustów. „Super promocja”, „wielka wyprzedaż”, „ostatnie sztuki w niskiej cenie”, czy „tylko dzisiaj wyjątkowa okazja” to przykłady haseł, które mogą być stosowane zarówno przez sklepy internetowe, jak i przez cyberprzestępców. Ci ostatni wykorzystują je wraz z różnymi technikami manipulacji i sztuczkami psychologicznymi, aby skłonić użytkowników do podejmowania szybkich i nieprzemyślanych decyzji zakupowych. Hakerzy doskonale potrafią podrabiać oficjalne strony znanych sklepów, czy marek. Przygotowują również własne fałszywe sklepy z dostosowanym asortymentem do aktualnych trendów i potrzeb. Ma to na celu wyłudzenie danych klientów oraz kradzież ich pieniędzy. Dlatego kupujący powinni zachować czujność i rozwagę na każdym etapie robienia zakupów internetowych. Nie oznacza to rezygnacji z zakupów online, lecz dokonywanie ich w sprawdzonych i zaufanych miejscach, z zachowaniem odpowiedniej ostrożności.
A Ty, wiesz jak rozpoznać fałszywy sklep internetowy?
Poniżej przedstawiamy kluczowe aspekty, na jakie należy zwracać uwagę przy robieniu zakupów online na przykładzie fałszywego sklepu 4F.
Atrakcyjne ceny i wygląd strony internetowej.
Strony przygotowane przez oszustów łudząco przypominają te oryginalne. Jednak ceny produktów w fałszywym sklepie są znacznie zaniżone. Promocje typu „-80% na wszystko”, powinny wzbudzić Twoje wątpliwości – zwłaszcza jeśli nie są one potwierdzone na oficjalnych kanałach marki, takich jak social media. Oczywiście, różne legalne sklepy również proponują produkty w atrakcyjnych cenach. Niemniej jednak nie traćmy czujności, gdy widzimy coś w mocno zaniżonej cenie. Należy zwracać uwagę również na literówki, błędy ortograficzne oraz niską jakością grafik w takich sklepach online.
Fałszywy sklep 4F:
Dla przykładu, fałszywy sklep 4F oferuje kurtkę puchową damską za 100 zł podczas, gdy na oryginalnej stronie jej cena wynosi 499,99 zł.
Weryfikacja adresu strony internetowej.
Szczególną uwagę zwróć na pasek z adresem sklepu internetowego. Fałszywe strony często mają niepoprawne lub nieco zmienione adresy URL, które bardzo przypominają te oryginalne. To częsta i zamierzona praktyka stosowana przez oszustów, którzy liczą na to, że przeoczymy ten szczegół. Podczas weryfikacji adresu strony internetowej warto zwrócić uwagę na drobne zmiany, takie jak dodatkowe litery, cyfry lub zamianę jednego znaku na podobny (np. „0” zamiast litery „O” lub „l” zamiast „I”).
Fałszywa domena sklepu 4F (4fstoreonline.top), choć przypomina oryginalną (f4.com.pl), wyraźnie sugeruje, że mamy do czynienia z próbą oszustwa. Przedstawiamy również przykłady adresów URL, kilku innych fałszywych stron, które podszywały się pod markę 4F oraz innych popularnych sklepów online.
Fałszywe domeny 4F:
- 4fsale[.]top
- www.s4fstore[.]top
- 4fshopp[.]top.
Przykłady fałszywych stron, podszywające się pod inne popularne sklepy internetowe.
- reservedpolska[.]com - sklep Reserved (www.reserved.com)
- ochniks[.]top - sklep Ochnik (www.ochnik.com)
- nfjdm[.]com - sklep TheNorthFace (www.thenorthface.pl)
- sinsay[.]top - sklep Sinsay (www.sinsy.com)
- www.lidl-pl[.]shop - sklep Lidl (www.lidl.pl)
Wybór formy dostawy zamówienia.
Opcji dostawy powinno być kilka. W oryginalnym sklepie 4F mamy możliwość odbioru towaru w sklepie stacjonarnym lub skorzystanie z usług popularnych przewoźników. Na fałszywej stronie stworzonej przez oszustów takiego wyboru nie ma. Podczas składania zamówienia wymagane jest podanie adresu e-mail oraz danych adresowych, a wysyłka przedstawiana jest jedynie jako darmowa.
Fałszywy sklep 4F - formy dostawy:
- możliwa tylko jednak metoda dostawy - “Darmowa dostawa”
Formy dostawy w oryginalnym sklepie 4F:
- odbiór osobisty w salonie
- wysyłka za pomocą popularnych przewoźników, takich jak DPD czy Inpost.
Płatność za zamówienie.
Obecnie na rynku istnieje wiele możliwości płatności internetowych takich jak np. Przelewy24, PayU, Klarna, PayPo, PayPal, Blik lub kart płatniczych, takich jak VISA czy Mastercard. Sklep online powinien oferować kilka metod płatności za zamówienie. Tak też ma miejsce w oryginalnym sklepie 4F, podczas gdy fałszywy oferuje wyłącznie jedną metodę płatności za zamówienie - za pomocą karty płatniczej.
Warto zauważyć, że w przypadku fałszywego sklepu brak jest standardowego przekierowania do strony pośrednika płatności, co zazwyczaj ma miejsce w legalnych transakcjach. Wpisane przez nas dane karty natychmiast trafią do oszustów, którzy stworzyli tę fałszywą stronę, co może prowadzić do nieautoryzowanych transakcji, czy kradzieży środków z naszego konta.
Fałszywy sklep 4F - metody płatności:
- karty kredytowe i karty debetowe
Formy płatności w oryginalnym sklepie 4F:
- Przedpłata - za pośrednictwem serwisu płatnościowego Przelewy24, PayU, eCard lub karty kredytowej VISA, MasterCard;
- Płatność za pobraniem
- Zakupy na raty - SANTANDER
Pamiętaj, że to tylko kilka kluczowych wskazówek na jakie powinieneś zwrócić uwagę podczas robienia zakupów online. Zwłaszcza teraz, w okresie Black Friday, gdy oszuści publikują w mediach społecznościowych zwiększoną ilość reklam, podszywających się pod znane marki - kusząc atrakcyjnymi promocjami. Przed dokonaniem zakupu, zastanów się, gdzie wpisujesz swoje dane i zwracaj uwagę na wszelkie niepokojące sygnały, takie jak: nietypowy adres strony internetowej, podejrzanie atrakcyjne ceny, budzący wątpliwości wygląd strony, ograniczony wybór form dostawy czy nietypowe wymagania dotyczące płatności.
Poniżej pokazujemy fałszywe reklamy w mediach społecznościowych, które wykorzystują wizerunki znanych marek:
Poniżej pokazujemy przykłady różnych fałszywych sklepów internetowych, które podszywają się pod te oryginalne.
Warto również zainwestować w szkolenia online z zakresu cyberbezpieczeństwa, aby nauczyć się, jak rozpoznawać fałszywe strony internetowe i unikać potencjalnych zagrożeń. Taka wiedza może uchronić Cię przed utratą danych i pieniędzy.
Co jeśli zostałeś oszukany?
Jeśli zorientowałeś się, że zostałeś oszukany i podałeś numer karty płatniczej - poinformuj jak najszybciej o tym swój bank. Możesz to zrobić, dzwoniąc na infolinię banku, w celu zastrzeżenia karty. Następnie sprawę warto zgłosić na policję. W przypadku, gdy znamy dokładny adres strony, na której zostaliśmy oszukani możesz ją zgłosić za pomocą poniższego formularza https://zglosincydent.pl/
PODSUMOWANIE:
Podczas zakupów online zachowaj czujność - sprawdzaj adres strony, unikaj podejrzanie niskich cen i weryfikuj metody płatności oraz dostawy. Fałszywe sklepy często oferują tylko płatność kartą i mają domeny łudząco podobne do oryginalnych. Wiedza, jak rozpoznać takie zagrożenia, jest dziś niezbędna – zarówno w życiu codziennym, jak i w pracy. Szkolenie PREBYTES Academy to doskonała okazja, by nauczyć się skutecznie identyfikować fałszywe strony internetowe i unikać prób wyłudzeń. Dzięki praktycznym wskazówkom zyskasz większe bezpieczeństwo w sieci – podczas pracy i zakupów online.
Więcej o szkoleniu Cyberbezpieczenstwo szkolenia dla pracownikow